Do poczytania

herbWydział Edukacji Urzędu Miasta opracował kalendarz działań i imprez dla dzieci i młodzieży w nadchodzące wakacje (link poniżej). Informacje pochodzą ze strony internetowej miasta Siedlce. Dla tych, którzy nie mają pomysłu, jak spędzić wolny, wakacyjny czas, siedleckie instytucje przygotowały wiele ciekawych propozycji, w których każdy, zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe, znajdzie coś dla siebie.

Planowane formy wypoczynku letniego...
percepcja
Na naukę, a następnie ćwiczenie umiejętności czytania i pisania ma wpływ wiele czynników. Jednym z zasadniczych utrudnień są zaburzenia w zakresie percepcji wzrokowej, które mogą być jedną z przyczyn dysleksji.

Zasadniczą sprawą w przypadku stawiania diagnozy jest odróżnienie wad wzroku od zaburzeń w zakresie analizatora wzrokowego. Zdarza się, że, dziecko siedząc w ostatnich ławkach w klasie szkolnej wierci się, przepisuje z tablicy z błędami a następnie przyswaja błędnie zapisane treści. Ma to zdecydowanie wpływ na jakość kształcenia i wspomniana sytuacja z całą pewnością budzi niepokój. Jednak kiedy uczeń zostanie przesadzony bliżej, a dodatkowo rodzice zadbają o badania okulistyczne a dokonana korekta wady wzroku niweluje problem nie mamy styczności ze wspomnianym przeze mnie zaburzeniem.

wielorybW naszej Uczelni obchodziliśmy właśnie pewną uroczystość. Dni Integracji. Obchody Dni Integracji zbiegły się z IV Międzynarodowym Kongresem Inkluzji Społecznej. Dla nas, społeczności akademickiej to szczególny czas.

Ale od początku!

Wiele lat temu, siedlecka uczelnia jako pierwsza w Polsce wskazała, że oprócz osób pełnosprawnych należy kształcić również osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Bardzo wielką rolę i duży wysiłek włożył w to prof. Lesław W. Szczerba, Rektor uczelni w latach 1993-1999. Powiedział on wówczas znamienne słowa: „Uniwersytet mój widzę ogromny”.

tytulreka

Dziecko, od momentu urodzenia, aż do chwil kiedy podejmie edukację w szkole musi nabyć wiele umiejętności. Rodzice nie zawsze uświadamiają sobie, jak ważne są codzienne czynności i ćwiczenie podstawowych sprawności w zakresie funkcjonowania ciała, w obrębie motoryki małej i dużej. Jedną z podstawowych i niezmiernie ważnych jest lateralizacja.